کارتن سازی و سفارش کارتن

کارتن سازی و سفارش کارتن

از ارکان مهم  زیرمجموعه‌های صنایع بسته‌بندی، صنعت کارتن سازی و جعبه سازی می باشد،بهره گیری از کارتن برای بسته‌بندی انواع محصولات، از زمان‌های دور به عنوان یکی از اصلی‌ترین روش‌های بسته‌بندی مورد استفاده قرار میگرفته است.

استفاده از کارتن برای بسته‌بندی مزیت‌های فراوانی دارد، مانند صرفه جویی در زمان بسته‌بندی و راحت‌تر کردن فرآیند بسته بندی. یکی دیگر از کاربردهای استفاده از کارتن‌های چندلایه می‌تواند حفاظت کالا در هنگام انبارکردن و حمل و نقل را باشد.

در فرآیند تولید کارتن سازی، اول از همه  ورق کارتن از رول کاغذ تولید می‌ گردد.  و در ادامه فرآیند تولید ورق کارتن به منظور محافظت از محصول به شکل صحیح و متناسب با ابعاد محصول به صورت باکس و جعبه طراحی و تولید می‌ شود.  و در آخر با توجه به تنوع و طرح روز رنگ، زیبایی و کاربرد آن در تبلیغات به روش‌های متنوع چاپ و رنگ آمیزی می‌گردد.

بررسی اقسام کارتن درصنعت کارتن سازی

کارتن‌های بسته‌بندی که در صنعت کارتن سازی و جعبه سازی تولید میگردند انواع گوناگونی داشته، می‌توانید کارتن‌های بسته‌بندی را بدر دو دسته قرار داد:

  1. کارتن عادی(کارتن سازی پارس)

 کارتن مقوایی به کارتن‌هایی اطلاق شده: که با استفاده از دستگاه به صورت برش و چاک ساخته شده اند و به صورت رایج دارای تلورانسی حداکثری از ۲ میلی‌متر می باشند. این نوع از کارتن‌ها دارای مزیت‌ها و معایبی می باشند. مثلا سرعت در تولید، عدم احتباج به طراحی قالب و قیمت ارزان‌تر آن‌ها نسبت به کارتن‌های دایکاتیمی‌تواند از علتهای محبوبیت آن‌ها در صنعت کارتن‌سازی باشد. البته مشکلاتی وجود دارد که می‌تواند به خطای بیشتر در طراحی ابعاد و کیفیت کمتر اشاره نمود.

  1. کارتن دایکاتی(کارتن سازی پارس)

کارتن‌های دایکاتی به وسیله قالب‌های تیغ دار ساخته میشود و بدون تلورانس ابعاد می باشند. کیفیت کارتن و دقت در ساخت نیز از جمله مزایای کارتن‌های دایکاتی در کارتن‌سازی بوده است. کاربرد کارتن های دایکاتی عبارتند از:

  • کارتن دایکاتی سوراخ دار: به علت استفاده از سوراخ برای ایجاد جریان هوا در داخل کارتن این نام برای این نوع کارتن استفاده میشود.  از این کارتن بسته‌بندی برای  کارتن‌های میوه و کارتن‌های محصولات دریایی و لبنی مورد استفاده قرار میس دهند. بطور کلی  برای محصولاتی که نیاز به انبارکردن در سردخانه دارند از این نوع کارتن‌ها استفاده میشود که دارای سوراخ و مجرا در بدنه برای ایجاد جریان هوا در داخل کارتن است.
  • کارتن دایکاتی تلسکوپی: این نوع از کارتن‌ها شامل درب مجزا  از بدنه اصلی کارتن مقوایی می باشند که با قرارگیری محصول از بالا برروی جعبه قرار میگرند. کارتن‌ بسته‌بندی موز  از این نوع کارتن‌ها با درب تلسکوپی است.
  • کارتن  دایکاتی دسته دار
  • کارتن دایکاتی پنجره‌دار
  • کارتن  دایکاتی بدون درب

دانلود pdf  مقاله

نوشته‌های تازه

برچسب‌ها