۰۲۶۳۷۳۰۸۰۸۰
کاتالوگ شرکت

صنعت کارتن سازی

صنعت کارتن سازی

صنعتی است که به وسیله آن ابتدا ورق کارتن از رول کاغذ تولید میگردد، در ادامه ورق کارتن به منظور حفاظت از محصول به شکل مناسب و متناسب با همان محصول به صورت باکس طراحی و ساخته شده و در انتها با توجه به سلیقه بازار و جهت معرفی محصول، زیبایی و کاربردهای تبلیغاتی به روشهای مختلف چاپ و رنگ آمیزی میگردد.

تعریف کارتن در صنعت کارتن سازی

کارتن نوعی محصول سلولزی است که معمولا از اتصال ۳ یا۵ ورق کاغذ ساخته می شود، کارتن یکی از متداول ترین روشها برای بسته بندی کالا می باشد.

انواع کارتن درصنعت کارتن سازی

محصولاتی که در صنعت کارتن سازی تولید می گردد انواع مختلفی دارند که درکلی ترین حالت به دودسته تقسیم می گردند:
۱-    کارتن عادی
این نوع کارتن در صنعت کارتن سازی به کارتن هایی گفته می شود که با دستگاه تبدیل به صورت برش و چاک تولید میشوند و به صورت معمول دارای تلورانسی بیشتر از ۲ میلیمتر هستند.
۲-    کارتن دایکاتی یا مدلدار
کارتن های دایکاتی به وسیله قالب های تیغ دار تولید شده و بدون تلورانس ابعاد هستند. کاربرد کارتن های دایکاتی در صنعت کارتن سازی شامل موارد زیر می باشد:

 • کارتن سوراخ دار: شامل کارتن های میوه و کارتن های محصولات دریایی و لبنی می شود. (کارتن های لبنی را در صنعت کارتن سازی، کارتن های سردخانه ای نیز می نامند )
 • کارتن تلسکوپی: شامل کارتن موز
 • کارتن دسته دار:شامل کارتن قطعات فلزی
 • کارتن یک درب:شامل کارتن های نمایش محصولات
 • کارتن بدون درب:شامل کارتن های اجاق گاز، یخچال و لوازم خانگی

مزایای استفاده ازمحصولات کارتن سازی جهت بسته بندی محصول :
بسته بندی مقوایی یا همان کارتن دارای مزیت هایی است که از دیدگاه های مختلف قابل بررسی است:

۱.    مزیت های اقتصادی محصولات کارتن سازی

 • بسته بندی ارزان به دلیل پایین بودن قیمت مواد اولیه
 • هزینه پایین حمل و نقل و انبارداری به دلیل وزن کم و ساختار سبک
 • امکان اصلاح و تغییر ساختار و گرافیک بسته بندی با کمترین هزینه به دلیل فناوری های صنعت کارتن سازی

۲.    مزیت های ساختاری محصولات کارتن سازی

 • مقاومت مناسب در مقابل فشار و پارگی و ضربه در عین سبکی، در صورت استفاده کردن از کاغذ مناسب و مواد افزودنی مناسب
 • امکان ایجاد تهویه هوا در کارتن ها با ایجاد حفره های مخصوص
 • انعطاف پذیری و قابلیت شکل گیری به صورت اشکال مختلف هندسی
 • عایق بودن در مقابل کاهش و افزایش دما
 • قابلیت استفاده برای بسته بندی اکثر محصولات
 • قابلیت چاپ پذیری و طراحی جذاب و استفاده در تبلیغات

مزیت های محیط زیستی محصولات صنعت کارتن سازی

بسته بندی حلقه اتصال بین تولید کننده و مصرف کننده است و دغدغه امروز، بازیافت این زباله ها به منظور جلوگیری از تخریب محیط زیست و استفاده مجدد از آن است. کاغذ و مقوا از منابع تجزیه شونده تولید می شود که براحتی قابل بازیافت هستند و می توان از آنها مجددا برای تهیه مقوا استفاده نمود. محصولات صنعت کارتن سازی در صورت عدم بازیافت به راحتی به مواد اولیه تجزیه میشوند

شرایط موثر بر محصولات صنایع کارتن سازی

رطوبت

ماده اولیه ای که کاغذ و مقوا از آن تهیه میشوند الیاف چوبی است که خاصیت جذب رطوبت را دارد به همین دلیل محصولات صنایع کارتن سازی نیز دارای این ویژگی هستند. در صورتی که از آهار و مواد افزودنی ضد رطوبت در ساخت محصولات کارتن سازی استفاده نشود، الیاف رطوبت را جذب نموده و پیوند بین آنها سست می شود. در رطوبت زیاد نیز لبه های کاغذ و مقوا از هم جدا شده و متلاشی میگردد. بنابراین رطوبت مهمترین عامل تخریب محصولات کارتن سازی میباشد خصوصا محصولاتی که در آن از کاغذهای معمولی و بدون آهار استفاده شده باشد.
دما 
دما تاثیر قابل توجهی بر چسب و مقاومت مقوای کارتن ندارد و فقط باعث خشکی الیاف می شود. اما دمای زیاد موجب تغییر رنگ، خمیدگی مقوا و سوختن می شود. دما و رطوبت با هم باعث رشد عوامل بیولوژیکی و مخرب می شود.

نور
نور بدون افزایش دما و به تنهایی اثر چندانی روی مقوا ندارد. اثرات نور را می توان تغییر رنگ ظاهری و سطحی، کمرنگ شدن علایم چاپی و در صورت استفاده از چسب، تضعیف اتصال ها نام برد.
گرد و غبار
گرد و غبار موجب تضعیف چسب بین لبه ها و فرسایش سطحی مقوا می شود اما بصورت کلی اثر قابل توجهی روی محصولات کارتن سازی ندارد.
اسیدها و بازها
اسیدهای غلیظ قوی مثل اسید سولفوریک، اسید کلریدریک و اسیدهای ضعیف و رقیق مانند اسید استیک، اسید فرمیک برروی مقوا و کاغذ اثرات منفی دارند. این تاثیر بیشتر متوجه مقوا و کاغذهایی است که بدون پوشش و آهار بوده اند. بازها نیز با غلظت ۱۷% بر کاغذ و مقوا اثر می گذارند.
روغنها و مواد چرب 
روغنها و مواد چرب باعث کاهش مقاومت  و استحکام اولیه مقوا و کاغذ می شوند. مگر اینکه مقوا مقاوم به چربی باشد یا در فرآیند تولید در کارتن سازی از پوشش نایلونی یا لمینت استفاده شده باشد.

همه چیز درباره کارتن سازی

کارتن ( جعبه کارتن)( Corrugated Fiberboard Box; Corrugated Carton Box) گونه ‌ای محصول کاغذی است که از ترکیب ورق‌های کاغذ درست می‌شود و به گستردگی در صنعت بسته‌ بندی به کار می‌رود. کارتن معمولاً از سه لایه کاغذ ساخته می‌شود که دو لایه رویی و زیری آن کاغذ صاف (کاغذ لاینر) و یک لایه میانی کاغذ کنگره شده (کاغذ مدیوم یا فلوتینگ) است. برای اطلاعات بیشتر از صفحه ی خط کامل ورق سازی (خط تولید ورق کارتن) بازدید نمایید.

با توجه به نیاز مشتری و عملکرد های مورد انتظار از بسته بندی (عملکرد تکنیکی و حفاظتی، عملکرد اقتصادی، عملکرد تبلیغاتی، عملکرد اطلاع رسانی بسته بندی و فروش) کیفیت و نوع کارتن برای ما تغییر می کند. برای مثال: برای ارسال بار به خارج از کشور از کارتن ۵ لایه با فلوتینگ محکم تر استفاده می شود یا برای داشتن یک بسته بندی با چاپ فلکسو با کیفیت تر، نیاز است تا کنگره های کارتن ما ریز تر باشد.

نیاز مشتری ← طراحی بسته بندی ← تولید بسته بندی

همه چیز از نیاز اولیه مشتری و ویژگی های عملکردی بسته بندی مورد نظر شروع می شود. پس از شفاف شدن مشخصه های طراحی، وارد فرآیند تولید محصول بسته بندی می شویم.

فرآیند تولید کاغذ ، ورق کارتن و چاپ و تولید جعبه کارتن

اصلی ترین ماده اولیه در این زنجیره تأمین، کاغذ بسته بندی است که از دو منبع پالپ چوب یا ضایعات کاغذ تولید می شود. برای اطلاعات بیشتر در مورد فرآیند تولید کاغذ، صفحه ی خط کامل خمیرسازی و کاغذسازی را مشاهده نمایید.

رول های کاغذ از کارخانه ی کاغذسازی به کارخانه ی تولید ورق کارتن منتقل شده و وارد فرآیند ورق سازی می شوند. برای اطلاعات بیشتر از صفحه ی خط کامل ورق سازی (خط تولید ورق کارتن) بازدید نمایید.

ورق های کارتن برش خورده در ابعاد مورد نیاز، روی پالت به کارخانه کارتن سازی انتقال می یابد و تبدیل به جعبه می شوند. فرآیند تبدیل کارتن، می تواند در یک خط تولید پیوسته و یا توسط ماشین آلات مجزا انجام شود. این پروسه ابتدا معمولاً با فرآیند چاپ آغاز می شود. البته در صورت نیاز می توان از دستگاه لمینت به عنوان جایگزین چاپ مستقیم بر روی کارتن استفاده کرد.

سپس فرآیند های چاک و خط، برش دادن، دایکات کردن، لبه چسبانی و تا کردن ورق کارتن برای ساخت یک جعبه کارتنی انجام می شود