۰۲۶۳۷۳۰۸۰۸۰
کاتالوگ شرکت

انواع کارتن بسته بندی درصنعت کارتن سازی

انواع کارتن بسته بندی درصنعت کارتن سازی

کارتن نوعی محصول سلولزی است که معمولا از اتصال ۳ یا ۵ لایه کاغذ ساخته و تولید می شود ، کارتن یکی از متداول ترین روشها برای بسته بندی کالا می باشد. محصولاتی که در صنعت کارتن سازی پارس ایران تولید می گردد انواع مختلفی دارند که در حالت کلی به دو نوع تقسیم می گردند :

کارتن های معمولی : کارتن های معمولی بیشترین بهره برداری را در بین کارتن سازی ها دارد که شامل طول ، عرض و ارتفاع می باشد  و درب کارتن ۴ لبه دارد که لبه های کارتن طوری کنار هم قرار گرفته می شوند که سطح بالایی و پایینی کارتن کاملا بسته میگردد و باعث حافظت کالای موجود در بسته بندی کارتن در برابر آسیب ها میگردد .

صنعت کارتن سازی

کارتن های معمولی برای تمام اجناس و کالا ها قابل استفاده است .

کارتن با در سوا از بدنه : این نوع کارتن کارتنیست که به عنوان درب باکس اصلی استفاده میگردد و دارای لبه های کوتاه است که کل کارتن را پوشش نمیدهد .
کارتن با یک طرف درب : این نوع کارتن از تنها یک طرف بسته میگردد و از طرف دیگر باز میباشد که آن هم معمولا روی کالا قرار می گیرد . همچنین کالاهای سنگین وزن با این نوع کارتن راحت تر برداشته میشود و حمل بار را اسان تر میکند .

در بعضی موارد هم بببرای کالا هایی که درون آن وسایلی که نیازی به پوشش ندارند قرار داده میشود . کارتن یک درب اغلب برای وسایل سنگین وزن نظیر اجاق گاز ، یخچال و …  مورد استفاده قرار میگیرد .
دو کارتن یک طرف درب ( کارتن بسته بندی موز ) : این نوع کارتن هم دارای استحکام بالا در لبه کارتن است و در مقابل ضربه بسیار مقاوم است . کارتن موزی اغلب برای کالا هاییست که باید از ضربه یا له شدگی دور باشند .
کارتن صفحه ای : شامل یک صفحه کارتن ۳ لا و یا ۵ لا در سایز مختلف ساخته میشود و اغلب برای ایجاد طبقه در کارتن مورد استفاده قرار میگیرد .
کارتن با درب دوبل : این نوع کارتن دارای استحکام بالا در قسمت بالایی و پایینی کارتن می باشد که باعث ضربه گیر شدن چشم گیر بسته بندی کالا میگردد . کارتن درب دوبل بطور عادی برای تمام اجناس و کالا ها استفاده میگردد .
کارتن منفسم : این نوع کارتن برای ایجاد نوعی شبکه درون بسته کارتن مورد استفاده قرار میگیرد و برای کالا هاییست که نباید  داخل کارتن بهم برخورد کنند برای مـال جعبه استکان و موارد شکستنی ..

تولید مبتکارانه جعبه و کارتن بسته بندی

رابرت گیر اهل اسکاتلندی است که مثل بسیاری دیگر از مختراعان  به شکلی توانست اختراع جعبه های مقوایی را شروع کند. اما این موضوع توانست ارزش های او چندین برابر  کند، زیرا وی به اندازه ای با هوش و خلاق بود که توانست از یک اتفاق پیش پا افتاده، وسیله ای خلاق و به صرفه اختراع کند.
قبل از ۱۸۸۹، گیر از اسکاتلند به آمریکا مهاجرت کرده بود، در جنگ داخلی آمریکا مبارزگر بوده و در بروکلین مغازه چاپ و تولید پاکت های کاغذی راه اندازی کرد. روزی یک کارگر بدون دقت که میخواسته  بر روی پاکت بسته بندی بذر، طراحی خاصی را چاپ کند، دستگاه را با خطا تنظیم داده است و بخاطر این اشتباه خط کش فلزی دستگاه که اغلب بر روی پاکت ها خط تا ایجاد میکرده، از محل قرارگیری خود خارج شده است  و باعث برش پاکت شده است. رابرت گیر از این اتفاق توانسته از ذهن خلاق خود بهره ببرد و در صدد ساخت دستگاهی برآمد که بتواند مقوا را هم زمان برش زده، تا کند و در نتیجه کارتن بسته بندی تولید کند.